زالو مولد چیست؟

زالو مولد چیست؟

 

با توجه به صید روزافزون زالو در طبیعت و کاهش چشمگیر این موجود با ارزش، توجه به صنعت تکثیر و پرورش زالو بیش از پیش دارای اهمیت می شود

آمار غیر رسمی از صید در طبیعت طی سال های اخیر نشان از کاهش آن می دهد که چنانچه این روند به همین شکل ادامه پیدا کند دیری نخواهد گذشت که زالوی بومی ایران که بهترین زالوی طبی قابل استفاده در طب سنتی و زالو درمانی است دیگر قابل صید و عرضه نخواهد بود.

آنچه که مسلم است این اتفاق به زودی خواهد افتاد، بنابراین باید توجه ویژه ای به نگهداری و تولید زالوی مولد شود.

زالوی مولد چیست:

زالو نوعی کرم حلقوی است، حیوانی از گروه کرم‌های آبزی و از راسته آرواره‌داران است.

زالوها هرمافرودیت هستند، به این معنی که هم اندام تناسلی ماده و هم نر را دارند (به ترتیب تخمدان و بیضه). زالوها با تکثیر متقابل تولید مثل می‌کنند، و در هنگام آمیزش اسپرم منتقل می‌شود. زالوها مانند کرم‌های خاکی، برای نگهداری تخم‌هایشان از کمربند تناسلی استفاده کرده و آن‌ها را در پیله‌ای پنهان می‌کنند.

بر خلاف دیگر کرم های حلقوی مانند کرم کمپوست(ایزینیا فوتیدا) که طی مدت کوتاهی از تولد به سن بلوغ می رسند(۷۵ روز) زالوها سن بلوغ بیشتری دارند و پس از تولد در صورت محیا بودن شرایط مناسب حدود ۱۸ الی ۲۴ ماه زمان خواهد برد که بالغ شوند و امکان جفتگیری و کوکون گذاری را پیدا کنند.

نکتع دیگری که زالو را از بقیه متمایز می کند تغییرات ظاهری مشاهد شده با چشم غیر مسلح است، در کرم کمپوست با ایجاد حلقه تناسلی از بالغ شدن آن اطلاع پیدا خواهیم کرد اما این مشخصه در زالو وجود ندارد و اغلب از سایز آن، زالو بالغ را تفکیک می کنند که این یک راه اشتباه و غیر علمی می باشد.

به این دلیل که زالوها پس از تغذیه شدن کامل حدود ۵ برابر سایز اولیه افزایش سایز دارند، به طور مثال یک زالو طبی تغذیه شده از نظر سایز بی شباهت به یک زالو مولد نیست،ناگفته هم نماند که متولیان با تجربه صنعت پرورش زالو با کمی دقت و بررسی متوجه این موضوع خواهند شد ولی برای تولید کنندگان نوپا و کم تجربه این مهم به راحتی قابل تشخیص نیست.

بنابراین توصیه ما به مشتاقان تولید و پرورش زالو این است که زالوی خود را از مراکز معتبر تهیه نمایند تا دچار ضرر و از دست دادن زمان نشوند.

شما مشتاقان عزیز برای تهیه زالو مولد با کیفیت می توانید با ما تماس بگیرید.

 

راه های ارتباطی با ما:

همراه: ۰۹۱۵۳۱۴۴۰۰۵

تلفن ثابت: ۳۸۴۴۸۳۶۳ – ۰۵۱

کانال تلگرام: https://telegram.me/roxanleech

آی دی تلگرام: https://telegram.me/majidazizii

مجید عزیزی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *